Cumhuriyet Altını Kaç Gram

tarafından

Cumhuriyet Altını, devlet güvencesi altında 234 sayılı KHK’nin 2/b maddesi uyarınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmakta olup, değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın paradır. 2 farklı modeli mevcut olup adları ziynet ve sikke altın olarak geçmektedir. Bu modelde 22 ayar altından üretilmekte ve gramları da farklılık göstermektedir.

Ziynet Cumhuriyet altını kaç gram

Ziynet Cumhuriyet altını 22 ayar altından üretilir, Ziynet cumhuriyet altını 7,016 gram olarak üretilir, minimum gram ağırlığı olarak 6,988 altına düşemeyeceği gibi maksimum olarak 7,044 gramın üstünde üretilemez.

Ziynet Cumhuriyet altını kaç gram: 7,016

Sikke Cumhuriyet altını kaç gram

Sikke Cumhuriyet altını 22 ayar altından üretilir, Sikke Cumhuriyet altını 7,216 gram olarak üretilir, minimum 7,202 olarak imal edilirken maksimum ağırlıkları 7,23 gram olarak üretilmek zorundadır. Sikke Cumhuriyet altını halk arasında “ata altını” olarak bilinmektedir.

Sikke Cumhuriyet altını kaç gram: 7,216

Cumhuriyet altını kaç gram

Cumhuriyet altınlarının basılması ve özellikleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1738 sayılı Kararı’na dayanmaktadır. Cumhuriyet altın sikkeleri ve Cumhuriyet ziynet altınları olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Cumhuriyet altın sikkelerine halk arasında Ata Altını da denilmektedir. Gerek Cumhuriyet altın sikkelerinin ve gerekse Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlığa göre beş türü bulunmaktadır.

Cumhuriyet kaç gram

Cumhuriyet altını kaç gram olduğuna dair bilgiler www.darphane.gov.tr üzerinden alınmıştır. Daha detaylı bilgiler için ilgili adresi ziyaret edebilirsiniz. Çeyrek altın, yarım altın ve tam altın gram bilgilerini ilgili bağlantılar üzerinden öğrenebilirsiniz. Tüm altın çeşitlerinin gram bilgilerine websitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Detaylı gram bilgileri www.darphane.gov.tr üzerinden alınmaktadır.