Reşat Altını Kaç Gram

tarafından

Reşat Altını, Osmanlı imparatoruğu’ nun 35. padişahı ve 114. islam halifesi zamanında çıkarılmış altın paraya verilen addır, Sultan Mehmed Reşat zamanında çıkarıldığı için adını oradan alır ve reşat altını olarak bilinir. Günümüzde ise daha çok Cumhuriyet altını tercih edilmektedir. Gram olarak kulplu ve kulpsuz modelleri Cumhuriyet altını ile eş değerlere sahip olduğu için değer açısından Cumhuriyet altınından bir farkı yoktur.

Kulplu Reşat altını kaç gram

Kulplu reşat altını yukarıda da belirttiğimiz gibi kulplu Cumhuriyet altını ile aynı gram bilgilerine sahiptir, Kulplu olarak 7,30 gram gelmektedir. Günümüzde reşat altın basımı darphane tarafından yapılmamaktadır.

Kulpsuz Reşat altını kaç gram

Kulpsuz reşat altını yukarıda da belirttiğimiz gibi Kulpsuz Cumhuriyet altını ile aynı gram bilgilerine sahiptir, Kulpsuz olarak 7,20 gram gelmektedir. Günümüzde reşat altın basımı darphane tarafından yapılmamaktadır.

Kulpsuz reşat altın

Osmanlı döneminde tercih edilen altın para, günümüzde karşılığı olarak Cumhuriyet altını üreritimi yapılır ve yasal olarak basımı darphane tarafından yapılır. Ayrıca darphane tarafından basımı yapılan diğer altın paralar; çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve Cumhuriyet altını modelleri hakkında gram ve fiyatları hakkında bilgi alabilisiniz.

Reşat kaç gram

Reşat altını iki farklı modeli olan kulplu ve kulpsuz olarak ikiye ayrılır kulplu modelleri ziynet olarak geçerken kulpsuz modeli ise sikke altın olarak geçer.

Kulpsuz reşat altını 7,20 gram

Kulplu reşat altını  7,30 gram

Reşat kaç para

Reşat altını yasal olarak basımı yapılmadığından dolayı güncel fiyatı serbest piyasa altın fiyatlarında yer almasada gram bilgilerinden yola çıkarak Cumhuriyet altını ile eş değer olarak kabul edilebilir.